Prawidłowa hydroizolacja łazienki

Udostępnij:

Klasyczny sposób na izolację łazienki to tradycyjne pokrycie papą. Dzisiaj już się jej raczej nie stosuje, ponieważ lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju preparaty przeciwwilgociowe. Wykonanie z nich izolacji jest łatwiejsze i do tego nie wymagane są żadne specjalistyczne narzędzia.

Ważne jest, by temperatura podłoża i powietrza zawierała się w przedziale od pięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza w czasie wykonywania izolacji. Niektóre materiały mają tutaj trochę większą izolację, ale za niska lub za wysoka temperatura wpłynie na właściwości izolacji i zmniejszy jej szczelność.

Folie w płynie

Folie w płynie to substancje na bazie żywic syntetycznych, które są od razu gotowe do użycia. Zawartość opakowania miesza się specjalnym mieszadłem z pomocą wiertarki. Z tego materiału korzysta się w miejscach, gdzie woda nie będzie stała. Nakłada się je na powierzchnie betonowe, wylewki i tynki cementowe oraz cementowo-wapienne, a także na podłoża gipsowe i kartonowo-gipsowe. Nakładanie polega na malowaniu powierzchni wałkiem lub pędzlem, a efekt uzyskuje się po dwukrotnym jej pomalowaniu. Należy malować powierzchnie w układzie prostopadłym. W narożnikach i miejscach newralgicznych należy stosować specjalne kołnierze i opaski uszczelniające.

Taka powłoka jest bardzo wygodna w produkcji i użytkowaniu, jest w stanie zabezpieczać drobne rysy i jedyny problem to czas schnięcia pomiędzy nakładaniem warstw. W niektórych przypadkach to nawet 48 godzin. Grubość takiej izolacji to około 2mm.

Hydroizolacja łazienki

Masy uszczelniające

Masy uszczelniające produkuje się na bazie żywic i cementu. Tworzą grubszą warstwę od folii. Stosuje się je na praktycznie takie same powierzchnie, jak to jest w przypadku folii. Niektóre z mas mogą być układane na już istniejących płytkach czy kamieniu naturalnym. Nadają się też do uszczelniania murów z pełnymi spoinami.

Masy mają różną konsystencję. Niektóre trzeba wymieszać przed nakładaniem. Nakłada się je pędzlem lub szpachlą. Inne nakłada się metodą natryskową. Tutaj też trzeba nanosić dwie warstwy krzyżowo. W newralgicznych miejscach należy zastosować specjalne maty lub taśmy uszczelniające dopasowane do wykorzystywanej technologii. Schnięcie mas trwa około kilku godzin. W skrajnych przypadkach możliwe jest wykonywanie wykończenia dopiero po około 24 godzinach.

Nie wszystkie masy są dopuszczone do użytkowania w przypadku podłoża, pod którym zostało położone ogrzewanie podłogowe. Należy się upewnić, że wybrany produkt jest zdatny do wykorzystania właśnie w takim przypadku.

Socialmedia

Warte uwagi

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę...

Kostka brukowa już od kilku lat to ważny element naszego otoczenia. Znajdziemy ją na podwórkach przydomowych, tarasach czy na miejskich placach, ścieżkach rowerowych i parkingach. Z uwagi...